Strona główna Galeria Kontakt O stronie | | 22-06-2021  
Nawigacja
Menu główne
  Strona główna
  Artykuły
  Szukaj

Biuletyn Informacji Publicznej

ZOW
  Kontakt
  Struktura
  Misja
  Galeria
  Dokumenty organizacyjne
  Koncepcje i sprawozdawczość
  Nasze akcje
  Historia Ognisk
  Nasz "Dziadek"
  Symbole
  Dokumenty pedagogiczne


O G N I S K A

Bielany

Gocław

Marymont

Mokotów

Muranów

Praga

Okęcie

Stara Prochownia

Starówka

Grochów

Warszawska Strefa Rodziny
  WSROśrodek Pedagogiki Ulicy

KORDON

Kluby Malucha i Rodzica

O stronie
  O stronie
  Mapa strony

extra_site_links_panel
Konkurs wiedzy o "Dziadku"
MOPTA
Spartakiada
Ostatnie Artykuy
2014 Trzynasta Stref...
2013 - 2014 WYDARZEN...
2014 LATO W MIEŚCIE
2014 OBOZY LETNIE
2014.06.08-07 Warsz...
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Logowanie
Nazwa Uytkownika

Haso

Zapamitaj mnieZapomniane haso?
[Rozmiar: 418 bajtw][ZOW} 2010 "Imieniny Dziadka"

2010.03.07 UROCZYSTOŚĆ z okazji IMIENIN "DZIADKA"

zobacz foto...
 
img_5773.jpgCo roku, w pierwszą niedzielę marca, obchodzimy imieniny „Dziadka”. Dzień ten stał się naszym świętem ogniskowym i mimo, że Kazimierz Lisiecki nie żyje już 34 lata, obchodzimy jego imieniny tak, jakby był ciągle z nami.  Dla nas jest to jeszcze jedna z wielu tradycji naszego ogniskowego życia.
 
Wychowankowie „Dziadka” Lisieckiego i ognisk T. P.Dz.Ul., a następnie także  P.Z.O.W,  (obecnie Z.O.W.) „od zawsze” przybywali licznie w pierwsza w pierwszą niedzielę marca na imieniny „Dziadka” – Kazimierza Lisieckiego.   W latach 50-tych i 60-tych ub. wieku Imieniny Dziadka zwykle odbywały się w Świdrze a od roku 1964 - w ognisku „Starówka”. Imieninowe spotkania wychowanków ognisk skutkowały poznawaniem się ogniskowców z różnych roczników i z różnych ognisk a także zacieśnianiem koleżeńskich więzi również poza spotkaniami w ogniskach.
 
img_5764.jpgW niedzielę 7 marca tradycyjnie odbyło się kolejne spotkanie wychowanków Ognisk „Dziadka” Lisieckiego – Imieniny Dziadka. Spotkanie zostało zorganizowane przez Koło „Warszawa” T-twa „Przywrócić Dzieciństwo” w Ognisku „Starówka” w Warszawie.  
Przed spotkaniem uczestniczyliśmy we Mszy Świetej w Kościele Sióstr Sakramentek przy Rynku N.Miasta w Warszawie. Na początku mszy odśpiewaliśmy piękną i wzniosłą pieśń „Grzeszni, senni”. Pieśn ta była śpiewana przez ogniskowców w czasie Powstania Warszawskiego a następnie w ogniskach podczas najważniejszych uroczystości i rocznic.


W czasie Mszy Kolega . Bogusław Homicki wygłosił  mowę, z której pochodzą poniższe fragmenty:

img_5763.jpgO „Dziadku” Lisieckim tu zgromadzeni wiedzą bardzo dużo dlatego nie będę rozwodził się o tym kim był i czego dokonał „Dziadek” w swoim pracowitym życiu. Natomiast chcę powiedzieć  jedno – Kazimierz Lisiecki „Dziadek” stworzył  niepowtarzalny fenomen,  którym  jesteśmy – m y – wychowankowie ognisk.   Zarówno ci,  którzy  pamiętają  „Dziadka”  z osobistych przeżyć, jak i ci, którzy przeżywali swoje szczęśliwe dzieciństwo   w ogniskach, kiedy „Dziadka” już wśród nas nie było. 

„Dziadek” Lisiecki – budując  i  prowadząc  doraźną  pomoc  dla potrzebujących,  warszawskich  gazeciarzy,  sierot,  bezdomnych, dzieci  z przedwojennej i powojennej biedy – oddawał swoje serce tu i teraz tym, którzy tego potrzebowali.  Równolegle,  przez  te  lata  pracy  „Dziadka” powstała  wielka  rodzina  ogniskowa,  której  my  tu  obecni  -  jesteśmy dowodem.  Bez przesady możemy powiedzieć, że jesteśmy Największą Polską Rodziną na Świecie.
 

Jesteśmy nie tylko w Polsce. Ogniska „Dziadka” Lisieckiego wspierają też nasi koledzy z USA, Kanady, Australii i Wlk.Brytanii. Właśnie w Anglii od piętnastu lat istnieje wspierający nasze ogniska – Komitet FLHiP z Księżną Renatą Sapieżyną na czele a ostatnio powstał  pierwszy zagraniczny oddział naszego Towarzystwa o nazwie Koło „Londyn”.  Właśnie jest wśród nas przewodniczący tego Koła - Pan Brian Butcher. Pan Butcher współpracuje z naszą organizacją .od 1980 roku i zrobił dla nas już wiele dobrego a przyjechał aby przedstawić nam nowe pomysły i zamierzenia.
 

Dzisiaj „Dziadek” Kazimierz Lisiecki jest dla nas przede wszystkim symbolem, wokół którego skupia się i rozpoznaje ta wielka rodzina. Pałeczkę w prowadzeniu Ognisk po Jego odejściu przejęli inni ale robią to na tyle skutecznie, że ogniska ciągle istnieją a nawet powstają nowe placówki.
 

My -  Wychowankowie i Przyjaciele ognisk – istniejemy jako organizacja pożytku publicznego i realizujemy jedną z maksym „Dziadka”   -   „Oddaj coś wziął”. Doceniając wagę pomocy wyniesionej z ognisk, dzisiaj – w miarę naszych możliwości a także z potrzeby serca „oddajemy” następnym pokoleniom ogniskowców nasz czas, nasze serca, naszą przyjaźń, pieniądze  i naszą pomoc materialną.
 

Z trudem udaje nam się wciągać do tej działalności kolejne pokolenia młodzieży wychodzącej z ognisk. Zdajemy sobie sprawę z tego, że poczucie niesienia pomocy innym rodzi się z czasem Rodzi się gdy młody człowiek ułoży i uporządkuje swoje sprawy prywatne   i założy własną rodzinę.  

Wtedy przychodzi refleksja i zaduma nad swoim życiem i zaczyna się też dostrzegać potrzeby innych, wobec których będzie realizowane to „Dziadkowe” hasło „oddaj coś wziął” i będzie niesione dalej z pokolenia na pokolenie.

Ponieważ    wśród  nas  również  licznie  przybyli  młodzi,  obecni wychowankowie ognisk – te słowa kieruję szczególnie do Was, nasi młodzi przyjaciele i koledzy.
 
  
    Po mszy spotkaliśmy się licznie (ok. 180 osób) w Ognisku „Starówka” na wspólnym uroczystym obiedzie. Przed obiadem Pani Dyrektor Beata Chyz-Banek przywitała gości. Prezes T-twa Kol. Wacław Skudniewski opowiedział zebranym o działaniach, które wydarzyły się w ubiegłym roku a Kol. Bogusław Homicki, wiceprezes     T-twa    i Przewodniczący Koła „Warszawa” przedstawił zagranicznego gościa, Pana Briana Butchera, Przewodniczącego Koła Terenowego „Londyn” i mówił o wspólnej akcji Kół „Londyn”, „Warszawa” i „Świder” podjętej dla ratowania Ogniska „Świder” przed likwidacją. .Koło „Londyn” otworzyło i finansuje stronę internetową www.swiderproject.org  poprzez którą zamierza docierać do szerokiej rzeszy Polonii Brytyjskiej a także do innych środowisk polonijnych na Świecie i prosić o wsparcie finansowe tego projektu.            

    Po tej części informacyjnej starzy wychowankowie ognisk – „Mamuty” odśpiewały kilka piosenek ogniskowych, m.inn.: „Wśród ryku burzy”, „Kurier czerwo...”, „Choć biedy dwie”, „W Świdrze, w grupie”, „Zgodnym chórem bracia”, „Hej w braterskim gronie” i inne.
Pomimo zamkniętych okien śpiew rozchodził się na zewnątrz zaciekawiając nielicznych przechodniów. 
           

    Marzeniem „Mamutów” jest wysłuchanie tych piosenek i pieśni, kiedyś a najlepiej jaknajszybciej, w wykonaniu obecnej młodzieży ogniskowej. Zapraszajcie nas na Wasze spotkania – to poznacie te piosenki i przekonacie się, że wcale to nie jest trudne a daje radość wspólnego przeżywania chwil. Może już na następnym Turnieju Wiedzy o Dziadku będziecie znali i śpiewali te piosenki „konkursowo” a na Imieninach Dziadka 6 marca 2011 roku zaśpiewamy je wspólnie.
 


                                                                                 Wasz starszy Kolega – Bogusław Homicki
 PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

Godz. 10,30 - msza św. w Kościele Sióstr Sakramentek przy Rynku N.Miasta.
(dobrze aby młodzież znała tekst pieśni "Grzeszni, senni", która była śpiewana w ogniskach z okazji ważnych rocznic i którą zawsze śpiewamy na rozpoczęcie mszy.
11,30 - 13,00 -
relacje z tego co odbyło się w  minionym roku
                    -
wspólne śpiewanie piosenek ogniskowych, ( będą  wyświetlane teksty),
13,00 - 14.00 - obiad
14,00 - 16,00 - kawiarenka dla wytrwałych

Miło nam będzie gościć zrówno "Mamutów", jak i aktualnych wychowanków Ognisk. Serdecznie zapraszamy.


PIEŚŃ pt. "Grzeszni senni..."
Grzeszni, senni zapomniani, Ojcze nasz,                 
Budzimy się dziś z otchłani, Ojcze nasz,
                       
Daj nam jutrznię jasnozłotą,
                       
Z krwi i potu obmyj rosą,                                   Bis
                       

Niech nas w górę skrzydła niosą, Ojcze nasz
                 
Tobie wszyscy my oddani, Ojcze nasz,
                
Zwracamy się z tej otchłani, Ojcze nasz,
                       
Oddal od nas kłótnię srogą,
                       
Prowadź zawsze prostą drogą,                           Bis
                       

Połącz braci trwałą zgodą, Ojcze nasz
                
Dawna Polski Tyś Królowo – Maryjo,
                
Tyś za nami przemów słowo – Maryjo
                       
Ochramiałym podaj rękę,
                       
Niewytrwałym skracaj mękę                             Bis
                       
Swe Królestwo weź w porękę – Maryjo

0 Komentarzy · 21675 Czyta Drukuj
   Strona główna :: Galeria :: Kontakt :: O stronie
engine: PHP-Fusion v6.01 | Layout/Mods by IzaR