Strona główna Galeria Kontakt O stronie | | 22-06-2021  
Nawigacja
Menu główne
  Strona główna
  Artykuły
  Szukaj

Biuletyn Informacji Publicznej

ZOW
  Kontakt
  Struktura
  Misja
  Galeria
  Dokumenty organizacyjne
  Koncepcje i sprawozdawczość
  Nasze akcje
  Historia Ognisk
  Nasz "Dziadek"
  Symbole
  Dokumenty pedagogiczne


O G N I S K A

Bielany

Gocław

Marymont

Mokotów

Muranów

Praga

Okęcie

Stara Prochownia

Starówka

Grochów

Warszawska Strefa Rodziny
  WSROśrodek Pedagogiki Ulicy

KORDON

Kluby Malucha i Rodzica

O stronie
  O stronie
  Mapa strony

extra_site_links_panel
Konkurs wiedzy o "Dziadku"
MOPTA
Spartakiada
Ostatnie Artykuy
2014 Trzynasta Stref...
2013 - 2014 WYDARZEN...
2014 LATO W MIEŚCIE
2014 OBOZY LETNIE
2014.06.08-07 Warsz...
Wydarzenia
PonWtrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Logowanie
Nazwa Uytkownika

Haso

Zapamitaj mnieZapomniane haso?
[Rozmiar: 418 bajtw]2011 ZOW - Finał akcji WWF "Godzina dla Ziemi. Spraw, by trwała dłużej"
2011.04.08 Finał akcji WWF "Godzina dla Ziemi. Spraw, by trwała dłużej"
 alim2554.jpg
             Ognisko "Grochów"
- sprzątamy i segregujemy śmieci
Ostatnie 4 tygodnie (2011.03.14 – 2011.04.08) upłynęły nam pracowicie, ale też  bardzo pożytecznie. Wszyscy wychowankowie i pracownicy Ognisk ZOW, brali bowiem udział w akcji WWF „Godzina dla Ziemi. Spraw, by trwała dłużej”
 
Akcja, zainicjowana przez światową organizację ekologiczną WWF, ma na celu ograniczenie zmian klimatycznych. Miliony ludzi na całym świecie, od 2007 roku, gdy odbyła się pierwsza taka akcja, gasi w swoich domach i biurach światła – tego samego dnia i o tej samej godzinie – solidarnie manifestując w ten sposób swój sprzeciw wobec jednego z największych zagrożeń dla Ziemi. Dodatkowo, w tym roku WWF zachęcała nas, abyśmy zadeklarowali również zmianę swoich codziennych złych nawyków, np. nie pozostawiali wyłączonych urządzeń elektrycznych w tzw. stanie czuwania, ale całkowicie odłączali je od źródła zasilania, gdy akurat z nich nie korzystamy. Lista naszych złych przyzwyczajeń jest długa, więc gdyby każdy człowiek zmienił u siebie chociaż jedno z nich…  Wszystko to dla dobra naszej planety. 

                                        
Akcja w ZOW przebiega wieloetapowo:
 

1.Wszyscy braliśmy udział w warsztatach szkoleniowych
 alim4556.jpg
           Ognisko "Starówka"
           - warsztaty szkoleniowe

We wszystkich ogniskach odbyły się warsztaty szkoleniowe dla wychowanków, przybliżające nie tylko ideę samej akcji, ale również korzyści dla naszej planety wynikające z racjonalnego i ekologicznego trybu życia (oszczędzanie wody, energii, segregowanie odpadów, itp.). Metody prowadzonych warsztatów były tak różnorodne, że nie sposób wszystkich wymienić, łączył je jednakże ten sam cel – w przystępnej dla wychowanków formie przekazać bardzo ważne treści, zwrócić ich uwagę na problem kurczenia się zasobów naturalnych Ziemi, przekonać do oszczędzania - dla siebie, dla całej ludzkości i dla przyszłych pokoleń.
 2. Zbieraliśmy podpisy na deklaracjach
 dsc01931.jpg
              Ognisko "Włochy"
           - efekty naszych działań
Dzieci, biorące udział w warsztatach, były bardzo zainteresowane. Szczególnie punkt kulminacyjny akcji – wyłączenie żarówek na jedną godzinę jednocześnie na całym świecie – wzbudził w nich niezwykłe poruszenie. Wielu  zadeklarowało, że również wyłączą w swoich mieszkaniach oświetlenie i spróbują przekonać do akcji swoją rodzinę, znajomych i sąsiadów. Tym sposobem wychowankowie zostali honorowymi AMBASADORAMI akcji WWF. Otrzymali specjalne karty do zbierania podpisów osób dorosłych na deklaracjach uczestnictwa w akcji. W ciągu 1 tygodnia udało nam się zainteresować akcją i zebrać 1881 podpisów !!!!
 3. W punkcie kulminacyjnym akcji – zgasiliśmy światła

 godzinadlaziemi.jpglogo.jpg 
Dn. 26.03.2011 – zgasiliśmy w naszych domach wszystkie światła na jedną godzinę (20.30-21.30). W Warszawie również zgasły światła. W ciemnościach pogrążyły się, min. Pałac Kultury i Nauki, warszawskie mosty, mury obronne Starego Miasta, urzędy, Ratusz, Muzeum Narodowe oraz wiele innych budowli a na świecie – ponad 750 bardzo znanych obiektów, np. wieża Eiffla w Paryżu, Opera House w Sydney czy wodospad Niagara w Kanadzie.


4. Przygotowaliśmy plakaty popierające ideę oszczędzania energii elektrycznej

 alim4603.jpg
          Ognisko "Starówka"
         - plakat proekologiczny
Aby jeszcze skuteczniej rozreklamować całą akcję i promować ideę oszczędzania,wychowankowie przygotowywali piękne kolorowe plakaty. Powstało ich aż 23
 


5. Podsumowaliśmy naszą wspólną pracę
                                                                                                                                                         
img_1233.jpg 
 img_1231.jpg
Wszystkie prace mogliśmy obejrzeć dnia 8.04.2011 - w budynku głównym ZOW, przy ul. Starej 4, gdzie  odbyło się uroczyste podsumowanie naszej Akcji oraz wernisaż plakatów. Na spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich 11 Ognisk ZOW – ci, którzy przygotowali plakaty oraz najwytrwalsi ambasadorzy akcji. Dyrekcja ZOW, w podsumowaniu, serdecznie podziękowała uczestnikom za wysiłek, zaangażowanie i wspaniałe efekty działań : 1881 zebranych podpisów na deklaracjach i 23 wykonane, piękne  plakaty ! W akcji braliśmy udział jako wolontariusze, głęboko przekonani do słuszności idei – nagrodą była więc ogromna satysfakcja z dobrze wykonanego zadania. Ogniska otrzymały pamiątkowe dyplomy. A tak przy okazji, zdobyliśmy też, po raz kolejny,  jeszcze jedno przekonanie – że w naszej ogniskowej RODZINIE – w Zespole Ognisk Wychowawczych – tkwi ogromny potencjał, że RAZEM możemy wiele osiągnąć ! 
  img_1243.jpg alim4637.jpgimg_1239.jpg 
 Wielka Księga Deklaracji        Wernisaż plakatów                 Finaliści akcji WWF 

6. ZOW zostało ambasadorem następnych akcji WWF

 „Godzina dla Ziemi” została zainicjowana przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. Po raz pierwszy „Godzina dla Ziemi” odbyła się w 2007 roku w Sydney w Australii. Aktualnie jest to największa akcja woluntarystyczna w dziejach świata, podczas której setki milionów ludzi z każdego kontynentu łączy się, aby pokazać, jak ważne są dla nich losy naszej planety ! W sobotę, 26 marca, światła zgasły w milionach domów na całym świecie. Piąta w historii „Godzina dla Ziemi WWF” rozpoczęła się na wyspie Fidżi, a potem przez kolejne 24 godziny objęła swoim zasięgiem cały glob, aby finalnie zakończyć się na wyspie Cooka.Była to rekordowa akcja – wzięły w niej udział 134 kraje, ponad 4000 miast i setki milionów ludzi na całym świecie. 

My – Ogniskowcy z ZOW – też braliśmy i będziemy, w kolejnych latach, brać udział !!! 
 
                                                                                                        
Autor : Mira Radomska
   
   zobacz foto z Akcji w poszczególnych Ogniskach:
    foto.jpg GROCHÓW MURANÓW STARA PROCHOWNIA
 BIELANY MARYMONT PRAGA STARÓWKA
 GOCŁAW  MOKOTÓW OKĘCIE WŁOCHY

0 Komentarzy · 18935 Czyta Drukuj
   Strona główna :: Galeria :: Kontakt :: O stronie
engine: PHP-Fusion v6.01 | Layout/Mods by IzaR